Konsekwencje i skutki bulimii

Zaburzenia odżywiania to bardzo poważny problem, który dotyka przede wszystkim młode kobiety. Z największym zagrożeniem dla życia kojarzy się anoreksja, jednak trzeba pamiętać, że bulimia jest często równie groźna i powoduje niebezpieczne skutki dla zdrowia. 

Uszkodzenie układu pokarmowego 

Osoby dotknięte bulimią czują przymus zwymiotowania zjedzonego posiłku. Częste wymioty mają wyjątkowo niekorzystny wpływ na przełyk, a także zęby. Treść żołądkowa wymieszana jest ze żrącym kwasem, który powinien trawić pokarm. Kiedy kwas dostaje się do przełyku, podrażnia błonę śluzową, z czasem powoduje powstawanie nadżerek i wrzodów. Jednocześnie rozluźnia się zwieracz przełyku, co prowadzi do pojawienia się refluksu i zgagi. Przy gwałtownych wymiotach może dojść nawet do pęknięcia przełyku lub żołądka, a najbardziej drastyczną konsekwencją jest rozwój nowotworu przełyku. Kwas żołądkowy ma również bardzo niekorzystny wpływ na zęby, ponieważ powoli niszczy szkliwo.

Brak składników odżywczych

Organizm potrzebuje określonych ilości witamin i składników mineralnych. W przypadku bulimii w pierwszej kolejności można zauważyć zachwianie gospodarki elektrolitowej organizmu, ponieważ z wymiotami traci się sód, magnez, a także potas. Niedobory tego ostatniego są szczególnie niebezpieczne, ponieważ prowadzą do zaburzenia pracy serca, a w najgorszym przypadku mogą spowodować śmierć. Zaburzenia odżywiania, które trwają przez dłuższy czas, stopniowo prowadzą do niedoboru innych ważnych składników odżywczych, w tym witamin, bez których niemożliwe jest prawidłowe funkcjonowanie organizmu.

Bulimia – konsekwencje psychiczne 

Niestety bulimia ma także niszczący wpływ na psychikę osoby, która jest dotknięta tym schorzeniem. Przede wszystkim powoduje bardzo niską samoocenę oraz poczucie winy, które z czasem może również przekształcić się w depresję. Inne konsekwencje to autoagresja, na przykład okaleczanie się, nadużywanie alkoholu, nawiązywanie przypadkowych kontaktów seksualnych, a nawet problemy z kleptomanią. 

Dodaj komentarz